Atrakcje turystyczne w Zawoi
Zawoja to nie tylko spokój i przepiękne widoki ale znakomita baza wypadowa do licznych atrakcji Zawojskich. Przebiega tędy wiele szlaków pieszych i rowerowych. Tu znajduje się Wodospad na Mosorczyku oraz Mosorny Gron, stoki narciarskie Wojtek, Baca, (Czatoża) czy kolej krzesełkowa Mosorny Groń, a także malowniczy Babiogórski Park Narodowy. Zima oferuje nam również wynajem skuterów śnieżnych oraz kuligi które dają niesamowita frajdę. Do niezapomnianych atrakcji możemy dodać Park Daniela, liczne skanseny, jaskinie Olica, park linowy czy klimatyczne drewniane kościoły. Zawoja Jest idealnym miejscem nie tylko ze względu na cudowne beskidzkie klimaty, walory przyrodnicze, krajoznawcze i klimatyczne pozwalają osobom przybywającym na odpoczynek do Zawoi zregenerować siły, nabrać spokoju ducha, nasycić oczy pięknymi widokami. Nie sposób jednak opisać wszystkich zalet Zawoi – to trzeba zobaczyć, trzeba tu być. Zapraszamy do Zawoi.

Babia Góra potocznie nazywana Diablakiem to królowa Beskidów. Jest najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego i Masywu Babiej Góry w skład którego wchodzą: - Babia Góra - 1725 m npm - Kościółki 1620m npm - Gówniak inaczej Wołowe Skały 1617 m npm - Kępa 1521m npm - Mała Babia Góra zwana Cyl 1517 m npm - Sokolica 1367m npm Babia Góra z racji swojej wysokości oferuje widoki zapierajace dech w piersi. Punkt wyjścia (powrotu) z Przełęczy Krowiarki (1012 m n.p.m.) Długość trasy: około. 13,5 km

Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach – znajdujące się na wysokości 1180 m n.p.m., na północnych stokach Babiej Góry. Schronisko powstało 1906 roku dzięki zaangażowaniu prezesa Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Hugona Zapałowicza. Pierwszy budynek składał się z kuchni, jadalni i dwóch pokoi gościnnych. Przez wiele lat dokonywano wiele przebudowań, które umożliwiały przyjmowanie większej ilości turystów. Obecnie budynek został postawiony od nowa i udostępniony dla turystów

Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego - Zawoja Barańcowa. Mieści się wraz z siedzibą dyrekcji Babiogórskiego Parku, w stylowym drewnianym budynku. W skład Ośrodka wchodzi ekspozycja muzealna złożona z części przyrodniczej i etnograficznej, oraz ogrody: Ogród Roślin Babiogórskich (alpinarium) i Ogród Zmysłów. Ekspozycja prezentuje w nowoczesny sposób zagadnienia związane z przyrodą Babiej Góry, kulturą lokalnej społeczności i ekologią.

Ośrodek składa się z kolei linowej i narciarskiej trasy zjazdowej o długości 1420 m i deniwelacji 336 m.; a w okresie letnim rowerowej trasy zjazdowej. Zespół czterech wyciągów talerzykowych działa również w Zawoi Czatoży. Aktualne informacje dla narciarzy: www.zawoja-ski.pl.

Hala Barankowa, to polana związana z tradycyjną gospodarką pasterską. Miejsce będące zabytkiem archeologicznym kultury babiogórskiej, często porównywany jest do starówek starych miast. Na polanie nadal praktykuje się sezonowy (kwiecień - wrzesień) wypas owiec. Ponadto znajduje się tam pasterski szałas, w którym baca przedstawia odwiedzającym, tradycyjny sposób przyrządzania serów z mleka owczego. Można tam spróbować i zakupić produkty takie jak: bunc, żentyca, czy znany wszystkim oscypek.

Kościół parafialny w Zawoi Centrum pw. św. Klemensa pap. - wzniesiony w latach 1757-1759, gruntownie przebudowany w roku 1888. Jego bryła odbiega od stereotypowego wizerunku drewnianego kościółka polskiego, nawiązując do wzorów niemieckich i szwajcarskich. Ciekawostką jest konstrukcja wzmocniona żeliwnymi kolumnami, wydzielającymi nawy boczne co pozwoliło to na uzyskanie dużych rozmiarów wnętrza świątyni.

Kapliczka pw. św. Jana Chrzciciela w Zawoi Policzne, tzw. zbójnicka. Prawdopodobnie pochodzi z końca XVII lub z początku XVIII wieku. Kapliczka domkowa, wymurowana z polnego kamienia, otynkowana, nakryta gontowym dachem z cebulastą banią. Stoi w otoczeniu starych lip – pomników przyrody. Według tradycji jej fundatorami byli zbójnicy, którzy wznieśli ją jako przebłagalne wotum za swoje grzechy. W XVIII stuleciu w rejonie Babiej Góry działały znane zbójnickie kompanie–m.in. Józefa Baczyńskiego

Przysłop, to typowy dla beskidzkiej wsi przysiółek malowniczo położony na wysokości 700 m n.p.m. w Paśmie Jałowieckim Beskidu Żywieckiego na terenie trzech gmin: Zawoi, Stryszawy i Makowa Podhalańskiego. Na Przysłopiu można jeszcze spotkać stare drewniane domy, piwniczki, studnie i liczne przydrożne kapliczki. Znajduje się to Klasztor oo. Karmelitów Bosych, elektrownia wiatrowa powstała z inicjatywy zakonników, Szkoła Edukacji Środowiskowej na Bursztynowym Szlaku z izbą regionalną.